Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zimní přikrmování ptáků na zahradě

31. 1. 2017

Na lednovém výboru jsme diskutovali zimní přikrmování ptáků na zahradě a nabízíme několik poznámek.

V zimě se na zahradě můžeme setkat s ptáky, kteří neodlétají do teplých krajin. Mimo zimu je jejich přikrmování celkem zbytečné a měli bychom hledět spíše, aby ptákům zahrada skýtala dostatek potravy sama o osobě - začíná to u často sekaných trávníků bez květin, u použití vhodných dřevin i vodních prvků na zahradě.

Pro zimní přikrmování je důležitých několik zásad:

 

Čím krmit?

Nejlepší je nabídka slunečnice a pokud nám vadí vyloupané slupky, lze ptákům nabídnout rovnou slunečnici vyloupanou. Nebo také ovesné vločky, mák, lněná semena, ořechy či směsi zrní. Můžeme jim nabídnout také kousky tepelně neupraveného "tlustého" masa - nejlépe hovězího, vepřového či skopového. Ptáci ocení také nabídku plodů, které můžeme zamrazovat na podzim - v zimě jim pak lze nabídnout například rozmrazené jeřabiny, břečťan či pamelník. Ptáci mohou mít zájem také o granule a o konzervy pro psy a kočky.

 

Bezpečnost

V místech s nabídnutou potravou by kolem ptáků mělo být volné prostranství, aby je neohrožovaly číhající domácí šelmičky (zejména kočky). Nedoporučuje se také používání zavěšených tukových koulí v umělohmotných sítkách, které mohou být zdrojem různých zranění. Dále pozor na nabídku potravy u prosklených ploch, do kterých ptáci mohou snadno narážet, protože sklo prostě nevidí. Skleněné plochy je možné zviditelnit prostřednictvím samolepek a některé s UV efektem nám ani nijak nemusí vadit ve výhledu - viz nabídka.

 

Hygiena

Soustředění velkého počtu ptáků u krmítek zvyšuje riziko šíření nemocí. Zejména trus jednoho nakaženého ptáka může ohrozit ostatní. Proto je nutné krmítka pravidelně čistit, nebo využívat ta zavěšená bez podložky (například zavěšené obrácené květináče a šišky s tukovou potravou).

připravil Jiří Jakl

 

Zajímavé odkazy:

ČSO - zimní přikrmování ptáků

Život na zahradě - ptáci

E-shop ČSOP JARO Jaroměř (krmítka, budky atd.)